Historie – 2015

5. vojenský pochod Česká republika

9. května 2015 se uskutečnil 5. ročník akce ve městě Brně a jeho okolí. Akce se konala pod záštitou primátora statutárního města Brna Ing. Petra VOKŘÁLA. Pochod se v příštím roce znovu uskuteční 7. května 2016.

Co nesmí Vaší pozornosti uniknout jsou reportáže, články, videa a reakce účastníků zveřejněné v odkazu Napsali nám / o nás – 2015. Nejkrásnější video od „Marcela Alexa“ z trasy 40 km, v běžné i HD kvalitě.

Účastníci pochodovali na trasách 11 (rodinná trasa), 20, 30 a 40 km. Kromě příslušníků z řad Armády ČR, Policie ČR, HZS, celní služby, jiných organizací a civilní veřejnosti, se pochodu opět zúčastnili i zahraniční účastníci. Abecedně byly zastoupeny následující státy – Belgie, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Maďarsko, Německo, Nový Zéland, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Švédsko a Velká Británie.

Nejlépe byla ze strany účastníků hodnocena trasa 20 km, která vedla příjemným prostředím lesů ve vlastnictví „Lesy města Brna“ (LmB), které byly zároveň spoluorganizátorem dané akce a „Lesy ČR“. V oboře Holedná se mohli účastníci setkat s volně pobíhajícími daňky, nebo divokými prasaty za ochranným plotem. Děkujeme všem účastníkům, že dodržovali námi uvedená opatření a nekrmili divoká zvířata nepovolenými pamlsky, které by zvířatům způsobily žaludeční potíže. Veřejně děkujeme LmB a LČR za povolení k uskutečnění pochodu.

Pro účastníky, kteří si objednali výdej 1,5 litru neperlivé balené vody na trati, byla voda u CP3 připravena v restauraci, aby byla uvnitř restaurace chráněna proti vlivu slunečního záření a vychlazena k maximální spokojenosti účastníků.

Počasí nám tento rok přálo. I přes nepříznivou předpověď počasí se prudký déšť strhl zhruba 20 minut po příchodu posledního účastníka do cíle.

V cíli na účastníky čekalo zasloužené ocenění v podobě pamětní medaile a dekretu. Vedoucím tří největších skupin byly předány poháry za 1. – 3. místo v kategorii NEJVĚTŠÍ TÝM. Na prvním místě se umístila skupina „VŠMT“ s celkovým počtem 47 osob, na druhém místě skupina „Adéla“ s počtem 20 osob a na třetím místě skupina „International Police Association, Czech section, ÚS 223 Prostějov“ s celkovým počtem 19 osob.

Jiné zajímavosti:
Nejmladší účastnicí byla Karolína narozená v lednu 2015 (která se nechala nést od maminky pomocí šátkování) a nejstarším účastníkem pan Tomáš narozený v lednu 1944. Nejvěrnějších účastníků – 5. účast – bylo 89 na všech čtyř trasách. Na startu nechyběli ani účastníci s kočárkem, nebo nosným batohovým systém pro nesení dítěte (živá zátěž). Uniforma účastníka odkazující na nejstarší historické období byla z Rakousko-Uherska. Nejvíce tématická uniforma – ČS příslušníci sloužící v Anglii.

I v tomto roce nebyl výjimkou zásah nám neznámé osoby do značení tras a některé pásky značící trasu byly opakovaně strženy. I přesto se pochodující s tímto bez problému vypořádali. V okolí města Brna se pořádá spoustu jiných sportovních akcí, a proto není výjimkou, že se můžete setkat i se značením pomocí např. krepového papíru. I v tomto případě je pravidlem, že pásky máme vždy dostatek, a proto jiný typ značení patří jiné akci.

Věděli jste, že?
- bylo vyznačeno páskou nebo ekologickou barvou celkem 48 kilometrů tras;
- po akci čistíme okolí tras i od odpadků, které nejsou po účastnících;
- pásky na trasách jsou námi odstraněny do 24 hodin po pochodu;
- barva ke značení trati je ekologická a zdravotně nezávadná;
- cca 30% účastníků byla registrována jako doprovod;
- akci ve dnech 8.-9. května zajišťovalo celkem 62 osob;
- na realizaci a přípravě se podílelo celkem 142 osob včetně dodavatelů;
- jsme obdrželi, vyřídili, odpověděli nebo odeslali přes 2000 emailů;
- mezi účastníky se po celou dobu pohybovalo 10 traťových komisařů;
- dva měsíce po pochodu začíná příprava dalšího ročníku.