Historie – 2013

3. vojenský pochod Česká republika

Dne 11. května 2013 se uskutečnil již potřetí Vojenský pochod Česká republika v krásném prostředí Moravského krasu se startem a cílem v „Kemp Baldovec“, který poskytl účastníkům potřebné zázemí, včetně možného přespání v chatkách a vlastních stanech – tento kemp však pro podobné akce nedoporučujeme a příští rok se pochod bude opět pořádat jinde.

Pochod zahájil svým projevem generálmajor Ing. Miroslav ŽIŽKA. Ten opět nezapomněl poděkovat ve svém krátkém, ale o to více výstižném projevu všem účastníkům za uctění památky významného dne, jakým je výročí osvobození naší vlasti. Zdůraznil také rozrůstající se zahraniční účast o jiné než okolní státy ČR. V největší míře byli účastníky pochodu vojáci a policisté. Nechyběli však také zástupci jiných oborů a civilní veřejnost. Svojí účastí na trase 10 km myšlenku akce podpořili také veteráni a rodiny s dětmi. Ze zahraničí byly zastoupeny takové státy jako Slovensko, Německo, Rakousko, Polsko, Francie, Velká Británie, nebo Rumunsko. Na trati čekalo na účastníky občerstvení v podobě balené vody, ovoce a pišingru.

Profily tras

profily10-40

Nepředvídatelné počasí tento rok připravilo pro účastníky takzvané průzkumácké počasí – tedy mrholení, občas mírný déšť. I proto mnozí využili možnosti občerstvit se a zahřát se v restauracích, které byly na trase. V cíli na všechny čekalo zasloužené ocenění v podobě pamětní medaile a dekretu. Byli vyhlášeni výherci kategorie SPORTSMAN (běžec na 40 km) a NEJVĚTŠÍ SKUPINA (osoby, které se registrovaly spolu v jedné přihlášce).

Výsledková listina kategorie „SPORTSMAN“

sportsman 2013

Výsledková listina kategorie „NEJVĚTŠÍ TÝM“

největší tým 2013

Všem byly předány zasloužené odměny od sponzorů pochodu HUDY sport a.s. – poukaz na odběr zboží v hodnotě 1500, 1000 a 500 korun českých, Spa.czslevová dárková poukázka na wellness pobyt, Plumfooleryshop.cz – kosmetika pro ženy a dívky které se zaregistrovaly do 19.4., TOP4SPORT a ceny od pořadatelů akce. Ředitel pochodu také předal hlavní cenu – poukaz na víkendový wellness pobyt, Tomáši VOTRUBOVI, který se svým tipem 1868 nejvíce přiblížil správné odpovědi na soutěžní otázku k počtu nabízených pobytů na portálu Spa.cz dne 9.5.2013. Ostatním účastníkům, kteří se svým tipem zapojili do soutěže a nejvíce se přiblížili správné odpovědi bylo předáno dalších 34 slevových dárkových poukazů na pobyt dle vlastního výběru. Všichni účastníci dále mohli využít bezplatného úrazového pojištění na den pochodu a po celý víkend navštívit zdarma Špilberk Food Festival.

V cíli na účastníky opět čekala tématická výstavka techniky, zbraní a materiálu z období Druhé světové války, zaměřená na službu českých vlastenců v období „Druhé války“ na západní frontě, kterou pomohla zajisti Československá obec legionářská a Brněnská KVH – Pětačtyřicítka .

Celou akci opět pomáhala vynikajícím způsobem zabezpečit Univerzita Obrany Brno, hlavní patron pochodu. Posluchači pak prováděli svoji činnost jako příslušníci kontrolních bodů a také jako traťoví komisaři, kteří sledovali dodržování pravidel pochodu a dodatečně vysbírali odpadky po účastnících akce (těch bylo minimum) stejně jako sběr dlouhodobě ležících odpadků v lesích po delší dobu a „ulevili“ tak lesům od ekologické zátěže, což je bezesporu záslužný čin, kterým tak organizátoři splnili svůj slib vůči majitelům lesů a odborům životního prostředí. Hlavní organizátoři pochodu navíc osobně všechny tratě prošli ještě jednou v následujícím pracovním týdnu a vysbíral z lesů v okolí tratí dalších 7 pytlů odpadků o objemu cca 120 litrů. Veškeré vysbírané odpadky byly následně předány zástupcům majitelů lesů. Organizátoři dodatečně děkují Lesům České republiky, s.p. a firmě MP Lesy, spol s r.o. za vynikající spolupráci při realizaci akce a hladkému průběhu, který nebyl narušen žádnou ze smluvních stran.

Pro značení trati jsme vypotřebovali celkem 4480 metrů samolepicí pásky s logem akce, vyrobené na zakázku s odolností proti UV záření, která byla ihned po pochodu odstraněna. Do pochodu bylo ze strany pořádající organizace včetně provádění registrací zapojeno celkem 38 osob a 141 osob bylo zapojeno celkově včetně dodavatelů a spolupracujících subjektů. Procestovali jsme více jak 10.000 kilometrů automobilem, autobusem, vlakem a městskou hromadnou dopravou. Registrace probíhala od listopadu 2012 do května 2013 a spolu s vyřizováním odpovědí si vyžádala více jak 250 hodin pracovního nasazení. Vyřízeno, odesláno nebo přijato bylo více jak 1800 emailů. Toto je jen malý výčet toho co bylo nutné k realizaci akce zabezpečit a s rozrůstajícím se počtem účastníků se nejspíše budou tyto čísla zvyšovat.

logo JmK

Projekt byl v roce 2013 realizován za finanční podpory JMK.

Možnosti získat bezplatné úrazové pojištění od České pojišťovny využilo 10% přihlášených českých občanů. Všechny ženy a dívky zaregistrované do 19. 4. 2013 byly automaticky zařazeny do slosování o 15 kusů BB Cream poskytnuté od Plumfooleryshop.cz (vyhrály startovní čísla 1100, 1140, 1252, 1275, 1352, 1530, 2032, 2093, 2102, 2151, 3005, 3049, 3067, 3073 a 3089) a jeden kus Vichy Cellébiotic (vyhrála účastnice se startovním číslem 1462). Výdej cen byl uskutečněn v registrační kanceláři po pochodu.